29 Ekim 2012 Pazartesi

29 Ekim ...


Herkesin bayramı kutlu olsun. Bugün cumhuriyetimizin 89. yılını kutluyoruz. Bundan 89 yıl önce cumhuriyeti atalarımız yokluk içinde kazandı. Umarım biz bu lüks içinde yaşadığımız şu halimizle onu korumayı ve devam ettirmeyi başarabiliriz !

Bugün karışık duygular içindeyim, çok yazmak istediğim şey var ama ben de herkes gibi düşüncelerimi ifade etmekten çekiniyorum. Ülkemi ve topraklarını seviyorum, ama maalesef üzerinde yaşayan ve onu sonuna kadar sömürmeye kararlı halkımız (en azından büyük bir çoğunluğu) benimle aynı fikirde değil.
İnsanlarımız biraz daha az kendini düşünüp çevresine, yaşadığı topraklara ve bu toprakları bizim için kazanan insanlara biraz daha saygılı olsalar, ülkemiz çok daha güzel, huzurlu ve yaşanabilen bir yer olur.

90. yılı kutlarken umarım daha güzel bir yazı yazabilirim ...

Bugün biraz değişik bir yemek tarifi vereyim bari.

Çiğdem Usulü Sarhoş Makarna
Malzemeler
4-5 domates
2 yeşil biber
5-6 diş sarımsak
Kırmızı şarap
Pul biber
Kekik
Biberiye
Fesleğen
Şeker
Limon suyu
Tuz-karabiber

Biberi zeytinyağında öldürün, sonra ince doğranmış sarımsakları da ekleyip biraz daha kavurun. Domatesleri rendeleyip biber ve sarımsağa ekleyin. Üzerine pul biber, kuru kekik, kuru biberiye, 1 çay/tatlı kaşığı şeker, limon suyu ve arzu ettiğiniz kadar şarap ekleyin, iyice karıştırıp kaynamaya bırakın. Sosun tüm suyu uçana kadar uzun uzun kaynatın. Burada amaç şarabın alkolünün uçması, sadece aromasının kalması. Sosa makarnayı eklemeden önce taze kekik ve taze fesleğen ekleyin. tabağa koyduktan sonra da üzerine istediğiniz bir cins peynir ekleyin.

Afiyet olsun ...

Biliyor muydunuz ?
- Pazardan en az TL 3,00' ye (en fazla TL 5,00) aldığınız üzümleri üretici en fazla 80 kuruşa satabiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder