30 Eylül 2012 Pazar

Cırcır Böcekleri ve Beethoven


İnsanların tek ve en güzel icadı bence müzik. İnsan ruhunun derinliklerine dokunup, sizi (belki de sadece beni) ayrı bir boyuta götürüyor.

Dün akşam  Berlin Filarmoni Orkestrası' nın vermiş olduğu konser son yıllarda beni en çok etkileyen konserdi diyebilirim. Orkestra gecede Schubert' in "Bitmemiş Senfoni" sini, Bottesini' nin "Gran duo Concertante" sini ve son olarak da (the last but not the least) Beethoven' nın "7. Senfoni" sini çaldı.
Bütün bu güzel eserleri dinlemenin keyfi bir yana bu konseri Efes Antik Tiyatro' da dinliyor olmanın verdiği haz bambaşkaydı. Bir yandan o büyülü tınılar kulağımda yankılanırken bir yandan da bundan iki bin yıl önce bu şehirde gezen, yaşayan ve müzik dinleyen insanları gözümün önüne getirmeye çalıştım. Müziğin daha hafif çaldığı anlarda cırcır böceklerinin ve gece kuşlarının da eşlik etmesiyle geçmişe, insanların stola ve togalarla gezdikleri dönemleri hayal etmesi daha kolay oluyordu.
Kısacası hem ruhen hem de zihnen çok tatmin edici bir akşamdı, herkesin klasik müzikten bu kadar keyif almasını (ya da en azından bir kere dinlemesini) dilerim.

Gürer Aykal' ın da dediği gibi "Tanrı bizi Mozart' sız bırakmasın " ...

Not : Bugün Anneciğimin doğum günü. Nice mutlu yıllara anacım benim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder