8 Mart 2013 Cuma

Kadın, Erkek, İNSAN !!!


Dünya Kadınlar Günü' müz kutlu olsun :)

Kadın olarak bu dünyanın var olmasındaki katkımız binlerce yıldır hem erkekler hem de hem cinslerimiz tarafından göz ardı ediliyor.
Öncelikle biz kendimizi takdir etmiyoruz, hatta bazen küçük görüyoruz.

Boşuna "Kadın kadının kurdudur" denmemiş ...

İlk doğduğumuz andan itibaren başlıyor herşey. Önce anneler kız doğurduğuna sevinmiyor (sanki kendileri hiç kız olmamış gibi). Sonra tüm denemeler sonunda bir oğlan olursa çocuklar arası ayrım başlıyor.
Yine maalesef, önce anneler kız çocukları sanki onların etlerinden, kanlarından, canlarından değilmiş gibi onlara "El" gibi davranıp, oğullarına da böyle davranmaları yönünde örnek oluyorlar.
Daha o yaşta oğlanlar (erkekler) kadını 2.sınıf (varlık) olarak görmenin normal olduğunu annelerinden öğreniyorlar.
Ve bu talihsiz kız çocuklarının hayatı, muhtemelen eğitim de göremeyecekleri ve çocuk yaşta da evlendirilecekleri için, daha başlamadan bitiyor.
Asıl en acısı da annelerin, kendilerinin de başına zamanın gelmiş bütün bunların kızlarının yada gelinlerinin de başına gelmesini / yaşamasını normal karşılaması, "Biz de zamanın da çektik, şimdi sıra onlar da, onlar da acı çeksin, dövülsün, öldürülsün" demesidir !!!


"Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar."

Mustafa Kemal Atatürk


Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye' de de babaların çocukların yetiştirilmesinde payı yok denecek kadar az. Yani kadınları, çocukları döven, öldüren, tecavüz eden bu insanları (maalesef çoğunluğu erkek !) yetiştirenler kadınlar.
Şayet siz çocuğunuzu yolun ortasında döverseniz, onunla konuşmak yerine bağırır çağırır, azarlarsanız ve yine siz kocanızdan, babanızdan yediğiniz dayağı haklı gösterir, normal karşılarsanız, çocuğunuzda aynı zulmü büyüyünce kendi çocuklarına ve karısına uygular.

Kısacası, kadına şiddet uygulayan bu erkekleri maalesef ve büyük bir ihtimalle anneleri yetiştirdi.

Ve yine maalesef, bu kadınları bu erkeklerle evlenmesi için zorlayan, dayak yediği halde eve dönmesine izin vermeyen de yine annelerdir.


"Büyük başarılar, kıymetli anaların yetiştirdikleri seçkin evlatlar sayesinde olmuştur."

Mustafa Kemal Atatürk


Biz kadınlar birlik olmadıkça, kendimiz geliştirmedikçe / eğitmedikçe, haksızlıklara ne pahasına olursa olsun karşı gelmedikçe ve de dünya da bir çok kadının yıllarca uğraşarak (ölüm, işkence, hapis) edindikleri haklarımıza sıkı sıkıya tutunmadıkça daha çok "2. Sınıf" oluruz.
("2.sınıf insan" diyemiyorum, çünkü bir çok ülkede kadınlar atla, eşekle, inekle bir tutuluyor ve mal gibi alınıp satılıyorlar).

Asıl çabamız "Eşit" olmak olmamalı, "İnsan" olarak kabul edilmek, var olabilmek olmalıdır.

Kadın ve erkeğin birbirlerini birer "İnsan" olarak görebileceği bir dünya ne zaman olur bilmem ama İzmir'de daha bu sabah birbirlerini tanımayan bir kadınla bir erkek kuşları birlikte beslediler !!!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder